
Gmina Sierakowice jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku ze względu na dużą ilość czystych jezior, ciche i malownicze zakątki, ciekawą bazę noclegową oraz bogatą ofertę handlową. To jedna z najbardziej dynamicznych, szybko rozwijających się gmin województwa pomorskiego. Pracowitość i przedsiębiorczość mieszkańców tego regionu objawia się m.in licznymi firmami, zadbanymi domami oraz ulicami. Także poszanowaniem przyrody - z korzyścią dla mieszkańców i turystów - co warto podkreślić. Około 30% gminy stanowią obszary objęte ochroną. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy w regionie.
Noclegi ( Sierakowice i okolice) - są tutaj
Imprezy kulturalne, sportowe i inne
- nie brak ich
w gminie. Bardzo bogaty kalendarz wydarzeń świadczy dobrze nie tylko o talentach organizacyjnych gospodarzy, ale również o ich żywiołowości i potrzebach kulturalnych. Dzięki temu turyści z pewnością znajdą także coś dla siebie, poznając przy okazji miejscowe tradycje. Świetnym źródłem informacji jest tutaj Punkt Informacji Turystycznej w Sierakowicach, ul. Kartuska 27, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury tel. 058 681 62 14, 058 684 76 02. www.gok.sierakowice.pl
Na miejscu można również obejrzeć ciekawe zbiory dawnych narzędzi domowych i gospodarskich. Robią wrażenie - czy dzisiaj umielibyśmy się nimi posłużyć?
Jarmarki w Sierakowicach - w środy i soboty, od wczesnego rana, na placu przy ul. Piwnej spotykają się rzesze kupujących i sprzedających. Tradycja tego miejsca oraz przystępne ceny sprawiają, że przyjeżdżają tutaj nawet mieszkańcy Kartuz. Kto lubi "buszowanie" po straganach (do wyboru są także liczne okoliczne sklepy) - tutaj będzie się czuł jak ryba w wodzie. Znajdzie tu niemal wszystko: od świeżych warzyw i owoców po najróżniejsze, przydatne artykuły przemysłowe.
Jeziora - mniejsze i większe
są atrakcją
przyciągającą tak wczasowiczów jak i amatorów wędkowania. Można się kąpać, można żeglować, można zwiedzać łódką i kajakiem. Urokliwych zakątków gdzie można też zsiąść z roweru i wypocząć nad wodą - nie brakuje. Można też łowić okonie, płotki, szczupaki, a z rzadszych sieję lub sielawę. Przy okazji warto też wspomnieć o dobrze zarybionych stawach przy gospodarstwach agroturystycznych. Szczególnie młodsi wędkarze mogą tam połknąć bakcyla tej rozrywki na całe życie...
Lasy Mirachowskie - bardzo atrakcyjna
przyrodniczo i krajobrazowo, północna część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Położone blisko Sierakowic są ulubionym celem wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Nazwa pochodzi od miejscowości Mirachowo, znanej z wiekowego, pięknego dworku i kapliczki.
Jeśli samochód pozostawimy na parkingu w pobliżu leśniczówki Mirachowo - to na spokojny, luźny spacer przeznaczmy od 2 do 6 godzin. Na miejscu postojowym znajdziemy także stylowe wiaty przystosowane do biesiadowania i biwakowania.
Poruszając się dalej brukowaną drogą w kierunku jeziora Lubygość - dojdziemy do rezerwatu leśno-krajobrazowego o tej samej nazwie.Schodząc stopniowo w dół, a potem okrążając jezioro odczujemy (jeśli na to pozwolimy) odprężający wpływ mikroklimatu tej okolicy. Jesienią prawie dwustuletnie buki i dęby wymieszane z młodszymi brzozami i sosną dają tu prawdziwe koncerty kolorów, a zimą łatwiej o śnieg niż gdzie indziej.
Idąc dalej czerwonym szlakiem w kierunku jeziora Kamiennego - osiągniemy po godzinie cel w postaci ogromnego głazu narzutowego. Legendarny Kamień Diabelski o wymiarach: 3 m wysokości,
4,5 m szerokości i 5 m długości jest wspaniałym trofeum fotograficznym, malowniczo położonym nad wodą. A jak tutaj smakują kanapki - trzeba się samemu przekonać. Po prostu pycha!
Jeśli zaś wybierzemy ścieżkę wzdłuż brzegu Lubygościa (woda po lewej stronie), to po ok. 40 min spaceru dotrzemy do wciętej w zbocze płytkiej groty. To geologiczny rarytas na Pomorzu. Idąc dalej ok. 500 m i odbijając nieco w prawo od jeziora trafimy na Bunkier Gryfa Pomorskiego - partyzancką pamiątkę z czasów wojny. Skoro tutaj doszliśmy, to spróbujmy jeszcze przebyć ok. 1,5 km ( wzdłuż jeziora po lewej) by zobaczyć wspaniały punkt widokowy - Słynną Szczelinę Lechicką. Urzekający widok na las i jeziora doceniali już przedwojenni letnicy, wysyłający pocztówki z tym krajobrazem. Jeśli pogoda nam dopisze możemy stąd zobaczyć nawet Lębork , odległy o ok. 18 km w linii prostej.
Dla wygody zwiedzania warto zaopatrzyć się w mapę, np. Cartomedia - Szwajcaria Kaszubska, która pomoże nam zaplanować dojazd i czas wycieczki.
Ludowe wyroby - ich wartość rośnie co roku, szczególnie w obliczu zalewu popularnych i masowych przedmiotów np. z Chin. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego, niepowtarzalnego, wykonanego naprawdę na miejscu - to odwiedź
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach lub miejscowe sklepy z wyrobami rękodzielniczymi. Więcej o twórcach ludowych - patrz tutaj

Na narty - może nie wszyscy
wiedzą, że zaledwie 12 km
od Sierakowic znajduje się nowo wybudowany obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Amalka, bo tak nazywa się malutka miejscowość - dysponuje stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Obiekt w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00.
Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. kontaktowy 058 684 48 85
www.nartyamalka.pl
Ołtarz Papieski - tym mianem określa
się usytuowaną
w centrum Sierakowic, nie opodal kościoła św. Marcina, rzeźbę - pomnik ze stołem ołtarzowym, przy którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą w Pelplinie podczas siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Jest to miejsce szczególne, stanowiące połączenie elementów przyrodniczych, architektonicznych i sakralnych - dające osobom odwiedzającym możliwość nie tylko, spaceru, zwiedzania, czy podziwiania architektury zieleni, ale także zachęca do zadumy, refleksji i kontemplacji. "Gdy Ołtarz wróci do Sierakowic, ludzie codziennie będą przechodzić obok niego i utrwalać treści przekazywane przez Papieża" - powiedział autor projektu Jarosław Wójcik.
Punkty widokowe - walory wycieczki pieszej, rowerowej czy samochodowej znacznie podnosi przystanek w miejscu z piękną panoramą okolicy. Takich fotogenicznych miejsc jest w gminie kilka, w pobliżu wsi: Jelonko, Kukówka, Ciechomie, Mojusz, Tuchlino i Kamienicki Młyn (Zamkowa Góra)
To tutaj, na wysokości ponad 220 metrów npm, urządzono piękne miejsce widokowe, idealne na wycieczkę i piknik. Dzięki funduszom Starostwa Kartuskiego oraz społecznej pracy okolicznych mieszkańców - u podnóża góry zbudowano parking, a na szczycie - taras widokowy. Trzy oznakowane trasy dojścia o różnym stopniu trudności, ze schodkami i barierkami, pozwalają na wygodne i bezpieczne wejście także osobom starszym. Po drodze, w kilku miejscach ustawiono stoły i ławki dla odpoczynku.
Wspaniały widok na sześć jezior - Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie - sprawił, że Zamkowa Góra była ulubionym miejscem spacerów już przed II wojną światową. Przywrócona świetność jej wspaniałej panoramy przyciąga dzisiaj coraz więcej turystów. Na szczycie znajdą także legendę o Zamkowej Górze... Zapraszamy do Kamienickego Młyna!
Mapa i więcej zdjęć z tego miejsca - jest tutaj
Zima - wiele miejscowych obiektów noclegowych jest świetnie przystosowanych do zapewnienia rozrywki także o tej porze roku. Kuligi konne i za quadem, smakowanie swojskich potraw, nordic walking czy narciarstwo biegowe - to kilka przykładów oferowanych przyjemności. A jak dodamy do tego zabawy sylwestrowe w gronie przyjaciół - to relaks jest gwarantowany !
